Regulamin XXI edycji
Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego „FOX 2021”
- Prawo uczestnictwa konkursie ma każdy uczeń zgłoszony przez szkołę. Wpisowe za udział w konkursie wynosi 10 zł od uczestnika. Wpisowe nie podlega zwrotowi, gdy uczeń nie weźmie udziału w konkursie z przyczyn niezależnych od organizatorów.
- Zgłoszenia grupowego uczniów szkoły dokonuje się w wyznaczonym terminie na stronie internetowej konkursu: www.fox.bielsko.pl zgodnie z zaleceniami zawartymi w znajdującej się tam instrukcji e-rejestracji.
- Konkurs odbywa się w pięciu grupach wiekowych:
- kategoria KITTENS dla klas 3 i 4 SP,
- kategoria BUNNIES dla klas 5 i 6 SP,
- kategoria DUCKS dla klas 7 i 8 SP,
- kategoria LIONS dla klas 1 i 2 IV-letnich LO i V-letnich T,
- kategoria EAGLES dla klas 2 i 3 III-letnich LO i IV-letnich T.
- Konkurs ma charakter jednorazowego testu (bez żadnych eliminacji wstępnych) trwającego, poza sprawami organizacyjnymi, 75 minut, rozpoczynającego się między godziną 8.00 a 8.30.
- Uczeń rozwiązuje test w swojej szkole lub szkole pobliskiej wskazanej przez koordynatora regionalnego, pod nadzorem nauczyciela – szkolnego opiekuna konkursu. Uczestnik konkursu rozwiązuje zadania samodzielnie i przed zebraniem przez nauczyciela wszystkich kart odpowiedzi nie udostępnia rozwiązań innym osobom. Niedozwolone jest korzystanie z elektronicznych środków przekazu.
- Każdy test składa się z pytań o trzech stopniach trudności. Zasady punktacji są następujące:
- za poprawną odpowiedź na każde z pytań I części można otrzymać po 3 punkty, z II części - po 4 punkty, a z III części - po 5 punktów,
- za każdą błędną odpowiedź odejmuje się 25% punktów przewidzianych dla danego zadania,
- w przypadku braku odpowiedzi przyznaje się 0 punktów.
- „Na starcie” uczeń otrzymuje 25% punktów możliwych do zdobycia za rozwiązanie zadań, tzn. w kategorii Kittens – 15 punktów, a w pozostałych kategoriach – 30 punktów. Maksymalna ilość punktów możliwych do zdobycia wynosi w kategorii Kittens – 75, a w pozostałych kategoriach – 150.
- Uczestnik rozwiązuje test i zaznacza odpowiedzi na specjalnej karcie. Kartę należy wypełniać tylko kolorem czarnym lub granatowym, najlepiej ołówkiem o średniej twardości. Prawidłowe wypełnienie przez uczestnika karty odpowiedzi jest elementem konkursu.
- Wyniki, które nie podlegają odwołaniu, zostaną ogłoszone i udostępnione na stronie internetowej tylko szkolnym opiekunom konkursu, w ciągu dwóch miesięcy od dnia przeprowadzenia konkursu. Wyniki są dostępne po zalogowaniu się do systemu. Szkolni opiekunowie konkursu informują uczestników konkursu o osiągniętych przez nich wynikach.
- Przedziały punktowe, według których wyniki uczestników są kwalifikowane do kategorii laureatów, bardzo dobrych i dobrych są ustalane corocznie dla każdej edycji konkursu. Definicję laureata określa organizator krajowy. Przedziały punktowe określające wyniki bardzo dobre i dobre ustalane są z wykorzystaniem skali staninowej, oddzielnie dla każdej grupy wiekowej (klasy). Wyniki bardzo dobre obejmują uczestników należących do stanina dziewiątego, wyniki dobre obejmują uczestników ze stanina ósmego.
- Status osiągniętych przez uczestników konkursu wyników jest następujący: laureat równy jest I miejscu, wynik bdb - II miejscu, a wynik db - III miejscu.
- Organizator zastrzega sobie prawo do dyskwalifikacji uczestników konkursu w przypadku wyników wskazujących na brak samodzielnej pracy tych uczestników oraz przeprowadzenia testu kontrolnego.
- Karty odpowiedzi nie są udostępniane do wglądu.
- W przypadku dyskwalifikacji ucznia jedynie szkolnemu opiekunowi konkursu, po wnikliwym zbadaniu, przysługuje prawo do odwołania w ciągu dwóch tygodni od otrzymania decyzji o dyskwalifikacji.
- Organizator podczas edycji konkursu zastrzega sobie prawo udziału w charakterze obserwatora w wybranych przez siebie szkołach.
- Dyrektor szkoły lub zespołu szkół wskazuje nauczyciela - szkolnego opiekuna konkursu: osobno dla szkoły podstawowej i osobno dla szkoły ponadpodstawowej.
- Komitety regionalne przyznają nagrody, różnicując je stosownie do wyniku (laureat, bardzo dobry, dobry).
- Jeżeli przeprowadzenie konkursu w poszczególnych szkołach, regionach lub w całym kraju będzie niemożliwe, szkolny koordynator konkursu może zadecydować o jego przeprowadzeniu w formie zdalnej wg przyjętych w danej szkole zasad zdalnego nauczania, informując o tym fakcie koordynatora regionalnego. W takim przypadku ze względu na brak kontroli nad samodzielną pracą uczestników (punkt 5 regulaminu) nie będą ustalane wyniki osiągnięte przez uczestników, o których mowa w punktach 10 i 11 regulaminu oraz nie będą przyznawane nagrody, o których mowa w punkcie 17 regulaminu. W zamian uczestnicy wskazani przez szkolnych opiekunów konkursu otrzymają upominki (w liczbie co najmniej 10% liczby uczestników z danej szkoły).